Główne typy paneli słonecznych — przegląd zalet

Panele słoneczne to bezpieczne i obiecujące źródło energii. Jeśli planujesz lub już zdecydowałeś się na zainstalowanie elektrowni słonecznej w swoim domu, warto wiedzieć, jakie rodzaje paneli słonecznych istnieją.

Główne rodzaje paneli słonecznych i ich charakterystyka

Wyróżnia się panele krzemowe mono-, polikrystaliczne i amorficzne. Przyjrzyjmy się cechom każdego z 3 rodzajów paneli słonecznych.

Monokrystaliczne

Do produkcji paneli hoduje się kryształ krzemu metodą Czochralskiego. Następnie jest on krojony na cienkie płytki, które są wykorzystywane do montażu panelu. Monokrystaliczne panele słoneczne mają czarny odcień.

Biorąc pod uwagę, że ogniwo składa się z pojedynczego kryształu, elektrony wytwarzające prąd elektryczny mają więcej „miejsca” na manewrowanie i poruszanie się oraz wykazują zwiększoną wydajność w porównaniu z panelami polikrystalicznymi. Panele monokrystaliczne mają więc współczynnik efektywności na poziomie od 18% do 24%.

Polikrystaliczne

Jako podstawę paneli stosuje się element półprzewodnikowy o strukturze polikrystalicznej. Surowiec pozostały po wytworzeniu baterii monokrystalicznych jest wykorzystywany do procesu produkcyjnego. Surowiec krzemowy jest najpierw topiony, a następnie chłodzony.

Ze względu na niejednorodność kryształów nie jest możliwe wytworzenie całkowicie monochromatycznej powierzchni. Kolor paneli polikrystalicznych jest niebieski. Sprawność waha się od 12% do 18%.

Panele słoneczne wykonane z krzemu amorficznego

panele fotowoltaiczne

Krzem amorficzny jest uwodornioną formą krzemu i zawiera wodór, który zmienia właściwości materiału i nadaje mu właściwości półprzewodnika. Szkło, polimery i ceramika mogą być stosowane jako podłoża do uwodornienia krzemu, ale stal nierdzewna pozostaje najczęściej stosowanym materiałem.

Ponieważ krzem amorficzny ma absorpcję optyczną 20-krotnie wyższą niż krzem krystaliczny, wystarczy grubość warstwy zaledwie 0,5-1,0 µm. Wydajność tej nowej generacji paneli z krzemu amorficznego stopniowo się poprawia. Choć pierwsze moduły miały sprawność nie większą niż 5%, dziś produkowane są panele o sprawności sięgającej 12%. Ta właściwość sprawia, że są one najlepszą opcją do stosowania w obszarach północnych. Warto też zauważyć, że ich sprawność nie maleje wraz ze wzrostem temperatury powietrza. Jednak koszt tego typu paneli słonecznych pozostaje wysoki.

Jaki rodzaj paneli słonecznych wybrać do domu letniskowego?

Wybór paneli słonecznych do domku letniskowego zależy od dostępnych opcji.

Przy tych samych rozmiarach, baterie monokrystaliczne są w stanie przetworzyć więcej energii niż baterie polikrystaliczne. Monokryształ opłaca się szybciej. Można polecić baterię monokrystaliczną, jeśli finanse na to pozwalają. Również ta opcja będzie jedyną, jeśli powierzchnia nadająca się do montażu paneli nie jest duża.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz kupić panele słoneczne polikrystaliczne — ich koszt nie jest wysoki, więc można dobrać optymalną ilość potrzebną do uzyskania odpowiedniej ilości energii. Ponadto panele polikrystaliczne są dobrym rozwiązaniem, jeśli Twoim celem jest pozyskanie energii do zasilania jedynie małych urządzeń i sprzętów.

Comments are closed.