Jakie zmiany wprowadza dyrektywa Omnibus?

Początek 2023 roku przyniósł duże zmiany w branży handlowej. Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy Omnibus, która wprowadzając nowe obowiązki dla sprzedawców, zwiększa jednocześnie ochronę konsumentów. Co warto o niej wiedzieć? Dyrektywa Omnibus, pytania i odpowiedzi dotyczące najważniejszych kwestii.

Co wprowadza dyrektywa Omnibus i od kiedy obowiązuje?

Przepisy dyrektywy Omnibus zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Wprowadza ona wiele nowych, istotnych zmian, zarówno dla firm, które oferują swoje produkty w sklepach stacjonarnych, jak i tych z branży e-commerce. Na co faktycznie wpłyną przepisy dyrektywy? Duże zmiany obejmują dwie kwestie:

  • manipulowania cenami i ich sztucznego zawyżania,
  • manipulowania recenzjami produktów.

Czy przepisy dyrektywy Omnibus zakazują nieuczciwego zawyżania cen?

omnibus pytania i odpowiedzi

Jednym z założeń unijnej dyrektywy jest zapobieganie właśnie takim nieuczciwym praktykom. Wiele firm, zwłaszcza w okresach wyprzedaży sztucznie zawyżało ceny, czego większość konsumentów nie była świadoma. Od stycznia 2023 roku, czyli od momentu wprowadzenia dyrektywy, każdy przedsiębiorca, który sprzedaje daną rzecz w promocyjnej cenie musi informować, jaka była najniższa cena w okresie 30 dni przed wprowadzeniem rabatu. Jeśli konkretna rzecz jest nowością w ofercie i do sprzedaży została wprowadzona krócej niż 30 dni, to wówczas przedsiębiorca ma obowiązek poinformować, jaka była najniższa cena spośród tych dni, kiedy produkt był dostępny. Wejdź tutaj, by poznać więcej szczegółów.

Co z opiniami o produkcie?

Zgodnie z dyrektywą opinie muszą pochodzić od prawdziwego klienta, który dany produkt nabył. Przedsiębiorca musi takie recenzje weryfikować, a dodatkowo jest zobowiązany do informowania klientów, w jaki sposób mogą dodawać takie opinie.

Czy za łamanie przepisów przewidziane są kary?

Przedsiębiorca niestosujący się do dyrektywy Omnibus może liczyć się z karami, które sięgają nawet do 10% obrotu z poprzedniego roku lub 2000000 euro, jeśli wysokości obrotu nie da się ustalić. Niepoinformowanie o najniższej cenie wiąże się z karą 20000zł.

Comments are closed.